Центр юридической помощи по семейным вопросам

 

Практичні поради для моїх довірителів

Як скласти позовну заяву про стягнення аліментів. Как составить исковое заявление о взыскании алиментов.Говорять, що поради коштують рівно стільки, скільки ви за них заплатили. В інтернеті більшість порад безкоштовні, тобто нічого не варті. В разі сімейних спорів, однак, поради тих, хто займається цим професійно, мають свою ціну.

Маю надію, що мої поради допоможуть вам в складному становищі. Якщо ви вирішили без адвоката врегулювати свої питання, вам потрібно розуміти правила та основні процедури судового провадження. Ви приймаєте важливі рішення, в тому числі і фінансового характеру, на подальше майбутнє, і треба розуміти, як відбувається судовій процес, щоб прийняти правильне рішення. Безумовно, можна вивчити сімейний кодекс і намагатись зрозуміти як відбувається юридичний процес, але  тут ви можете потрапити у пастку. Кожен кодекс має тисячі перехрестних посилань, які напряму в статях незазначені. УВАГА: від того, як буде складено позов, залежить 90 % і більше, яким буде судове рішення! Тому без консультації фахівця я б не радила звертатись до суду. Але, коли ви все ж таки вирішили діяти самостійно, то слідуйте моїм рекомендаціям:

-          Звертатись до суду, за загальним правилом, потрібно за місцем проживання відповідача, хоча є й винятки. Якщо справа стосується виплати аліментів чи розірвання шлюбу, то вона може розглядатись за місцем проживання позивача.

-          Звернення до суду відбувається шляхом подання позовної заяви. Вимоги щодо її написання містяться в ст.119 Цивільного процесуального Кодексу України.

-          До позовної заяви повинні додаватися документи, що підтверджують сплату судового збору. Розмір судового збору визначається в Законі України «Про судовий збір». Від сплати звільняються позивачі за позовом про стягнення аліментів. Щоб суд не залишив позов без руху, можна вказати посилання на закон «Про судовий збір».

-          Позовна заява повинна бути підписана позивачем або його представником із зазначенням дати її подання.

-          Позивач обов’язково повинен додати до позовної заяви стільки її копій, та копій всіх документів, що додаються до неї, скільки є відповідачів та третіх осіб, яких стосується розгляд справи.

-          Подавати заяву краще особисто, але так, щоб в канцелярії суду вам поставити відмітку про те, що вона отримана судом, з іншому разі потрібно відправляти позовну заяву поштою на адресу суду цінним листом з описом вкладення за з повідомленням про отримання.

-          Протягом десяти днів з моменту отримання її судом, суддя повинен відкрити провадження по справі, або відмовити у її відкритті, але при цьому мотивувати своє рішення. Якщо ж суддя у позовній заяві виявить певні недоліки, то він може надати строк для їх усунення.

Судовий розгляд справи буде залежати від правильності складення позовної заяви і доказів, які надані для її підтвердження. Тому саме  на її написання слід звернути особисту увагу при зверненні до суду. Якщо справа є складною і розібратись в ній до кінця не так просто, варто звернутись за допомогою до юриста. Після консультації ви вже будете знати напевно, що вам робити. Щоб скласти позовну заяву самостійно, необхідно обрати, яким способом ви бажаєте отримувати аліменти: у частці доходу відповідача або у твердій грошовій сумі. Також необхідно зібрати необхідний пакет документів:

-          Копія свідоцтва про народження дитини;

-          Копія свідоцтва про укладення шлюбу (копія свідоцва про розірвання шлюбу);

-          Довідка з ЖЕКу про те, з ким із батьків проживає дитина;

-          Копія паспорта позивача та відповідача (по можливості);

-          Довідка про доходи позивача та відповідача (по можливості).

Якщо є можливість отримати довідку про доходи відповідача, додайте її до заяви. Коли такої можливості не маєте, в позові слід зазначити: «Не маю можливості надати інформацію про розмір заробітку відповідача в зв’язку тим, що згідно ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації», заборонено доступ сторонніх осіб до інформації про другу особу, зібрану згідно з діючим законодавством державними органами, підприємствами та посадовими особами»

Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, якій підлягає індексації (п. 2 ст. 184 Сімейного кодексу). Індексація проводиться згідно із Законом  «Про індексацію грошових доходів населення». При визначенні розміру аліментів ураховуються такі доходи платника аліментів як: основна заробітна плата, усі види доплат і надбавок до заробітної плати, премії та винагороди, пенсії, стипендії, допомоги по безробіттю, дивіденди та інші доходи, що передбачені постановою Кабінету міністрів України від 26 лютого 1993 р. №146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» (в редакції від 23.07.11 №744).

            В шапці позовної заяви про стягнення аліментів слід вказати назву суду і його адресу. Написати ПІБ, адресу та телефон позивача і відповідача. Важливо вказати адреси сторін(позивача та відповідача) у повному обсязі, включаючи індекс, а також телефони.

У вступній частині заяви потрібно визначити, що у вас з відповідачем є спільна дитина, котра проживає з вами. Напишіть ПІБ і дату народження дитини.

            В аргументаційній частині в залежно від дійсної ситуації напишіть про те, що відповідач не приймає участі в утриманні дитини, або його участі не достатньо, що він добровільно не дає кошти на утримання дитини. Аліменти в Україні нараховуються з дня подачі позову до суду. В діючому законодавстві відсутні правила для визначення розміру частини доходу, котру необхідно відрахувати в якості аліментів на дитину. Зазвичай приймають стару схему: на одну дитину ¼ заробітку, на двох –дітей 1/3  заробітку, на трьох і більше дітей ½ заробітку. Максимальний розмір аліментів на дитину не встановлено, та згідно згідно закону України «Про виконавче провадження» з боржника не дозволено відраховувати більш ніж 50% заробітної плати. В той же час Сімейним Кодексом України встановлено, що у всіх випадках розмір аліментів не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму на дитину певного віку. Це формулювання слід внести в позовну заяву.

В заключній частині вказують приблизно наступне: «На основі вищенаведеного та керуючись статтями 180, 183 (якщо ви вирішили отримувати аліменти в вигляді проценту від доходів) або 184 (якщо бажаєте отримувати в твердій грошовій формі) Сімейного Кодексу України і ст. 110 (якщо подаєте позов до суду свого району) Цивільно-процесуального Кодексу України», а далі пишеться «ПРОШУ СУД» посередині листа. І далі лаконічно формуєте своє прохання, нічого не скорочуючи. Нижче необхідно перерахувати всі документи, котрі підтверджують обставини, викладені в позові, і котрі ви додаєте в якості доказів (додатки). Щоб позбавити себе зайвого клопоту подавайте до суду лише копії документів. Позов з усіма доказами подаєте до цивільної канцелярії суду, не забувши взяти з собо паспорт. Зробіть зайву копію позову та попросіть, щоб секретар цивільної канцелярії поставив відмітку про прийняття позовної заяви. Копія позову з відміткою суду, в разі необхідності, буде доказом, що ви подали позов у відповідну дату.

            Використавши мої поради, ви зможете самостійно підготовити позов і подати позовну заяву про стягення аліментів в Україні. Але все ж таки не зайвим буде обговорити вашу ситуацію з фахівцем, який дякуючи своєму успішному досвіду та відповідній освіті допоможе встановити оптимальний розмір і форму аліментів для вашого випадку, а також розповість, які докази слід наводити в суді, щоб отримати максимальний розмір аліментів. Інформація, отримана у юриста, приведе до такого результату, який найбільше потрібний вам.

Бажаю успіху!                                                                                  

 

Бахарєва І.А.Создан 22 фев 2012  Комментарии       
Всего 2, последний 3 года назад
pravoconsult8 16 сен 2014 ответить
Дякую, інформативна стаття! Але не вистачає наглядностей. З дозволу пошлюся на цей ресурс, де є і відео, і зразки позовних заяв http://www.pravoconsult.com.ua/podaj-pozovnu-
zayavu-do-sudu-majzhe-bezkoshtovno/
До речі непогано ще і розписано про тонкощі подання позовів.
Андій 11 фев 2015 ответить
Дякую за статтю.
З приводу 50% від зарплати, хочу звернути вашу увагу на те, що у статті 128 Кодексу законів про працю України («Обмеження розміру відрахувань із заробітної плати») підкреслено, що обмеження не поширюються на відрахування із заробітної плати при відбуванні виправних робіт і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати сімдесяти відсотків.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
free counters Яндекс.Метрика

Переглянути більшу мапу